CoolDown DOUBLEHANDED Challenge – jesienne zmagania dla wytrwałych

30 września wystartują w Gdyni regaty załóg dwuosobowych na trasie liczącej niemal 100 Mm. Wyścig zalicza się do cyklu regat Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace i organizowany jest po raz pierwszy.
Skoro to debiut imprezy w kalendarzu regatowym na Bałtyku, nie ma obrońcy tytułu, każdy uczestnik może być pierwszym w historii zwycięzcą. Jak na razie do udziału w wyścigu zgłosiło się 12 załóg, ale zapisy potrwają do 24 września.

Na starcie staną jachty dobrze znane z wyścigów morskich, m.in.: „Hobart” (M. Zemke/R. Szostak), „Opole” (A. Kopytko/A. Majewska), debiutujący w cyklu DOUBLEHANDED – „Polled 2” (J. Chabowski/M. Chabowski), mniej znany jacht z Kuźnicy „North Cape” (T. Kulas/S. Tomczyński) oraz czarny koń klasyfikacji Open – zbudowany w tym roku „Caravela 950” (A. Glebow/E. Banaszak).

Start do regat, poprzedzony prezentacją jachtów na wodzie będzie można obserwować w samo południe 30 września na akwenie naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.

CoolDown DOUBLEHANDED Challenge jest imprezą zamykającą tegoroczny cykl zmagań załóg dwuosobowych na morzu – Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Regaty inauguracyjne – WarmUp DOUBLEHANDED Challenge odbyły się w dniach 13-14 maja w Gdyni, na dystansie ok. 100 mil i były to równocześnie pierwsze w tym roku regaty offshorowe na Bałtyku Południowym. 3 czerwca wystartowała główna impreza cyklu, czyli Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Uczestnicy ścigali się z Gdyni do Liepai i dalej do Ölands Södra Grund. Całość trasy, pokonywanej non stop, liczyła 400 mil morskich. Zmagania zakończy wrześniowy wyścig.

W ubiegłym roku rozegrano pierwsze regaty DOUBLEHANDED. Żeglarze ścigali się na trasie Gdynia-Windawa-Gdynia. Podobnie, jak w tym roku, pokonali dystans 400 mil. Pomysłodawcą regat jest Paweł Wilkowski, który postanowił rozbudować formułę i przekształcił pojedyncze zmagania w trzy wyścigi dostosowane do oczekiwań i możliwości uczestniczących w nich załóg.

Wydarzenie organizuje firma Start-Up, partnerem strategicznym jest Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, patronat nad regatami objął Pomorski Związek Żeglarski, a portal Żeglarski.info jest patronem medialnym wydarzenia. Zakończenie imprezy zaplanowano na 1 października.