„Zena II” i „Vataha” wygrywają w WarmUp DOUBLEHANDED Challenge

W niedzielę 14 maja zakończyły się pierwsze regaty z trzyczęściowego cyklu Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Zwyciężyli w nich Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II” oraz Paweł Wilkowski i Jan Piernikarczyk na jachcie „Vataha”.
W dwuosobowych regatach WarmUp DOUBLEHANDED Challenge wystartowało dziewięć jachtów. Bardzo szybko okazało się, że tylko osiem będzie walczyło o zwycięstwo, bo „Vector Baltica II”, z Przemysławem Skibińskim i Jędrzejem Owczarskim na pokładzie, z powodów technicznych musiał wycofać się z wyścigu.

Pogoda nie rozpieszczała uczestników. Wprawdzie w końcu na Wybrzeżu można było poczuć wiosnę i wyższe temperatury, ale równocześnie znacznie osłabł wiatr, co żeglarze odczuli od razu po starcie. Nieoczekiwanym przeciwnikiem jachtów okazały się również sieci rybackie…

- Sześć kutrów było na łowisku i łowiło ryby, mieli rozciągnięte sieci, które dryfowały i nie było nad tym żadnej kontroli - opowiada Marcin Dejewski z jachtu „Smoke”. - Za pierwszym razem rybacy nas pokierowali i udało się przejść bezpiecznie, ale jak wracaliśmy, komunikacji nie było i kilka łódek wpłynęło w sieci. Niektóre były oznaczone światłami i stroboskopami, ale inne były ciemne i nie było ich widać. My także w nie wpłynęliśmy, co prawdopodobnie kosztowało nas pierwsze miejsce.


W grupie ORC 1 zwyciężył Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II”. Druga była „Aquarella” Andrzeja Zielińskiego i Mariusza Sarnowskiego. Trzecie miejsce zajęli Kuba Szymański i Michał Weselak na „Polished Manxx 2”. W grupie ORC 2 najlepiej popłynęła „Vataha” kierowana przez Pawła Wilkowskiego i Jana Piernikarczyka. Drugi był „Smoke” z Robertem Gwóździem i Marcinem Dejewskim, a trzecie miejsce zajął „Konsal 2” Ryszarda Drzymalskiego i Ireneusza Czarneckiego.

- Było ciekawie, pogoda od zupełnej flauty do 18 węzłów - mówi Paweł Wilkowski, organizator i uczestnik regat. - Mieliśmy przeszkody nawigacyjne, przez które nie zawsze faworyci wygrali. Cieszę się, że regaty odbyły się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.Kolejne w tym cyklu - Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace (400 Mm non stop) - odbędą się 3 czerwca, a zamykający cykl CoolDown DOUBLEHANDED Challenge (60-100 Mm) wystartuje 30 września.

zdjęcie: Tadeusz Lademann